Baza danych CEREBRO
czyli wszystko co chcesz wiedzieć...
(teksty opracował MuTe)


MARVEL COMICS

Marvel Comics jest Amerykańską firmą wydającą komiksy, usytuowaną w Nowym Jorku. Jej najbardziej znane tytuły komiksowe to: "The Fantastic Four", "Spider-Man" i "X-Men". Od lat 60-tych jest jednym z dwóch największych komiksowych wydawców w USA, drugim jest DC Comics.

HISTORIA

Marvel Comics powstało w latach 30-tych XX wieku, znane wtedy jako Timely Comics. Pierwszą większą publikacją był "Marvel Comics#1" (1938), w którym po raz pierwszy pojawił się superbohater The Human Torch, oraz antybohater The Sub-Mariner. W latach czterdziestych wydawnictwo Timely było również znane z publikacji patriotycznego komiksu z bohaterem Captain America.

W latach pięćdziesiątych Marvel, wraz z całą resztą przemysłu komiksowego, popadł w mroczne czasy. W tym okresie wydawnictwo publikowało komiksy, zazwyczaj z lekkim nurtem science fiction, głównie o tematyce UFO. W tej dekadzie firma była znana jako Atlas Comics, lub czasem Timely/Atlas.

Gdy firmie DC udało się ożywić rynek komiksowych superbohaterów na przełomie lat 50-tych i 60-tych, szefowie Marvela postanowili podążyć tym śladem. Dwóch pracowników: redaktor/pisarz Stan Lee oraz rysownik Jack Kirby stworzyli komiks "Fantastic Four", na wzór "Justice League of America" wydawnictwa DC. Komiks okazał się sukcesem, a Marvel zaczął wydawać dalsze tytuły o superbohaterach. Bez wątpienia najbardziej popularnym był "The Amazing Spider-Man" stworzony przez Lee oraz Steve Ditko.

Produkty Marvela cechowało skupienie się na rozwoju osobowości, w przeciwieńswie do innych komiksów tamtych lat. Np. Spider-Man, to bohater, który cierpi z powodu braku pewności siebie, kłopotów miłosnych oraz z wielu innych zwykłych, przeciętnych problemów, które nurtują wielu nastolatków. Takie podejście zrewolucjonizowało komiksy. Stan Lee stał się jednym z najbardziej znanych i cenionych ludzi w branży, wraz z jego czarującą osobowością, oraz nieustającą zdolnością do sprzedaży swych produktów. Z czasem uznano, że komiksy Marvela zawdzięczają swą popularność również rysownikom, a nie tylko samemu Lee. Obecnie to Kirby jest uważany za prawdziwy mózg stojący za powstaniem "Fantastic Four", ale nie można również odmówić zasług samemu Lee.

We wczesnych latach 70-tych Lee odsunął się od codziennego nadzoru w Marvel i nowi redaktorzy naczelni przejęli wydawnictwo, w czasie kolejnych ciężkich etapów dla firmy. Pomimo złej passy, fortuna Marvela zaczęła rosnąć, dzięki bezpośreniej dystrybucji na rynek, oraz dzięki ożywionemu tytułowi "X-Men" (stworzonych przez pisarza Chrisa Claremonta i rysownika Johna Byrnea).

W latach 80-tych redaktorem naczelnym został Jim Shooter. Pomimo jego kontrowersyjnej osobowości, udało mu się uzdrowić wiele proceduralnych niedociągnięć (m.in nieprzestrzeganie terminów wydań) i nadzorować "renesans twórczości" w firmie.

W 1988 roku Marvel został wykupiony przez inwestora/innowatora Ronalda O. Perelmana, który uczynił z wydawnictwa spółkę akcyjną i umieścił na nowojorskiej giełdzie (New York Stock Exchange). Nadzorował również wielki wzrost ilości tytułów wydawanych przez firmę. Marvel zarobił sporo pieniędzy na początku lat 90-tych, dzięki komiksowemu szałowi, który wtedy wystąpił. Ale w połowie dziesięciolecia wydawnictwo popadło w bankructwo. Jednym z powodów był sam Perelman, który wykorzystał firmę wyłącznie dla własnych,jak największych zysków.

Inwestor Carl Icahn zamierzał przejąć kontrolę nad Marvelem, ale po przewlekłych potyczkach prawnych, w 1997 roku, władza nad firmą trafiła w ręce Isaaca Perlmuttera, właściciela działu związanego z biznesem zabawkowym Marvela- Toy Biz. Wraz ze swoim wspólnikiem Avi Aradem, ich wyznaczonym (i kontrowersyjnym) wydawcą Billem Jemasem oraz redaktorem naczelnym Joem Quesadą, Perlmutter pomógł Marvelowi stanąć z powrotem na własne nogi. Dodatkowo, by ożywić komiksowy biznes, niektóre tytuły zostały zlicencjonowane, by mogły stać się hitami kinowymi. najbardziej znanymi są X-Men oraz Spider-Man.

Marvel pozostaje wciąż czołowym wydawcą na komiksowym rynku. Stan Lee nie jest już oficjalnie związany z wydawnictwem, ale wciąż pozostaje widoczny w firmie i okazjonalnie daje o sobie znać z sentymentu dla bohaterów stworzonych przez siebie.

W 2001 roku, wydawnictwo Marvel wycofało się z Comic Code Authority (CCA - organizaja powstała w 1954 roku będąca cenzorem dla amerykańskich komiksów) i ustanowiło własny system oceny komiksów. Stworzyło również nowe wydziały, m.in dla starszej młodzieży "Marvel Knights", oraz dla dorosłych czytelników " Max".


Pytania? Sugestie? Uwagi?
Jeśli coś Ci się nie podoba (lub podoba) na stronie www.x-men.prv.pl, albo chcesz coś zmienić lub dodać, wpisz to TUTAJ, lub wyślij e-mail.
Wszelka konstruktywna krytyka mile widziana.


Copyright 2002-2005 X-MEN WORLD
Wszelkie prawa do tekstów i grafik umieszczonych na www.x-men.prv.pl należą wyłącznie do ich autorów.
Kopiowanie jakichkolwiek elementów strony (w całości lub w częścich) zabronione.