Baza danych CEREBRO
czyli wszystko co chcesz wiedzieć...
(teksty opracował MuTe)


MUTANT

Mutant to forma życia, która posiada widoczną różnicę genetyczną w porównaniu do DNA jego rodziców.

W fikcyjnym świecie Marvela mutant to osoba, której niezwykłe zdolności są wynikiem genetycznej mutacji. Większość mutantów jest prześladowana przez ludzkość. Niektórzy ludzie boją się ich tylko dlatego, że są inni. Wielu wierzy, że mutanci są następnym etapem ewolucji, który powoli doprowadzi Homo Sapiens do wymarcia. Co do samych mutantów, niektórzy wierzą w pokojową koegzystencję ludzi i mutantów (np. Professor X z X-Men), inni uważają, że ich przeznaczeniem jest panowanie nad światem (np. Magneto z Brotherhood of Evil Mutants). Wielu mutantów po prostu nienawidzi ludzi tylko dlatego, że oni nienawidzą ich.

W świecie Marvela, mutacje często objawiają się w postaci fizjologicznych zmian, które dają pewne zdolności niedostępne dla zwykłych ludzi. Możliwość oddziaływania i kontroli nad różnego rodzaju materią lub energią, zwiększone zdolności umysłu, takie jak telekineza, przewidywanie zdarzeń, telepatia, teleportacja lub zdolność wpływania na umysły innych są najbardziej znanymi. Dla przykładu: Angel ma skrzydła, które pozwalają mu latać, Pyro może kontrolować ogień, a Jean Grey ma zdolnośći telekinezy i telepatii.

Mutanci odgrywają ważną rolę w świecie stworzonym przez Marvel. Najbardziej znane grupy superbohaterów: X-Men i X-Factor składają się z mutantów, którzy walczą w obronie swych pobratymców i ludzi. Niektórzy wrogowie (np. Sentinels) powstali specjalnie z myślą by walczyć z mutantami. Ponadto, jedne z największych historii w dziejach komiksu powstały właśnie dzięki udziałowi mutantów (np. "Morlock Massacre", "Days of Future Past"). U większości mutantów ich zdolności i możliwość ich kontrolowania nie pojawiają się do czasu aż przejdą przez okres dojrzewania. Czasami jednak zdarza się że mutant, który posiada ukrytą zdolność nie potrafi od razu nad nią zapanować. Jeśli ta moc jest niebezpieczna i wyrwie się spod kontroli w miejscu publicznym, dodaje to jeszcze jeden argument dla wszystkich wrogów mutantów.

Nawet superbohaterowie "nie-mutanci" mogą miec do czynienia z prześladowaniami mutantów, chociażby dlatego, że ich potomstwo ma spore szanse na urodzenie się jednym z nich. Mr. Fantastic i Invisible Woman z Fantastic Four mają syna, który jest mutantem. Franclin Richards urodził się ze swymi niezwykłymi zdolnościami prawdopobnie dzięki przemianie, jakiej kiedyś zostali poddani jego rodzice. Powszechnie w świecie Marvela krąży teoria mówiąca o tym, że wiele genów powodujących mutacje jest przekazywana z rodziców na dzieci.

Mutanci w komiksowym świecie DC odrywają mniejszą, lecz również ważną rolę. Są tam nazywani metaludźmi (metahumans). Mutanci są również bardzo często tematem w wielu innych komiksach i filmach sf.


Pytania? Sugestie? Uwagi?
Jeśli coś Ci się nie podoba (lub podoba) na stronie www.x-men.prv.pl, albo chcesz coś zmienić lub dodać, wpisz to TUTAJ, lub wyślij e-mail.
Wszelka konstruktywna krytyka mile widziana.


Copyright 2002-2005 X-MEN WORLD
Wszelkie prawa do tekstów i grafik umieszczonych na www.x-men.prv.pl należą wyłącznie do ich autorów.
Kopiowanie jakichkolwiek elementów strony (w całości lub w częścich) zabronione.