Baza danych CEREBRO
czyli wszystko co chcesz wiedzieć...
(teksty opracował MuTe)


X-MEN

X-Men są grupą mutantów-superbohaterów. Komiksy opisujące ich przygody należą do najbardziej wciągających i najpopularniejszych spośród pozycji publikowanych przez wydawnictwo Marvel Comics. Ich twórcami są Stan Lee i Jack Kirby, pierwszy raz pojawili się w X-Men#1 (1963).

ORGINALNI X-MEN (Pierwsi X-Men)

Grupa X-Men została utworzona przez Profesora Charlesa Xaviera pod przykrywką "Szkoły dla młodych talentów" na peryferiach Nowego Jorku. W rzeczywistości Xavier nauczał młodych mutantów kontroli nad swoimi zdolnościami oraz do wykorzystywania ich w dobrym celu. W skład Pierwszej grupy X-Men wchodzili: Cyclops, Marvel Girl, Beast, Angel oraz Iceman.

Lee i Kirby nie pracowali zbyt długo nad tworzeniem nowych przygód X-Men i przekazali pałeczkę nad tytułem dla wielu różnorodnych i utalentowanych twórców. Do najbardziej znanych należeli: Roy Thomas, Werner Roth i Jim Steranko. Większość historii niestety była przeciętna i nie wyróżniała się na tle innych komiksowych pozycji tamtych lat. Jednak pod koniec lat sześćdziesiątych Thomas i Neal Adams stworzyli nowe i wciągające przygody mutantów. Było ich niestety za mało i ukazały się za późno. Wydawanie komiksu X-Men zaprzestano skończywszy na numerze #67.

W tym okresie do grupy dołączyli Havok i Polaris. Do ich przeciwników należeli m.in. Magneto i jego Brotherhood of evil mutants (Braterstwo złych mutantów), Blob oraz Sentinels.

CAŁKIEM NOWI, CAŁKIEM INNI X-MEN

W komiksie "Giant-Size X-Men"#1 (1975), Len Wein i Dave Cockrum odtworzyli X-Men. Zamiast nastolatków, którzy byli przyjaciółmi, stworzyli grupę która składała się z dorosłych, posiadających własne spojrzenie na świat. Treść skupiała się na konflikcie charakterów i ich rozwoju, a bardziej skomplikowane historie pomogły komiksowi wejść w czołówkę najlepszych komiksów.

Nad przygodami mutantów Wein pracował tylko przez kilka numerów. Potem został zastąpiony przez człowieka, który chyba najbardziej jest kojarzony z tym tytułem - Chris Claremont. Cockrum pracował nad X-Men jeszcze przez kilka lat, by następnie zrobić miejsce dla Johna Byrne, który dzięki pracy nad X-Men wyrobił sobie reputację jednego z najpopularniejszych komiksowych artystów. Późniejszymi rysownikami byli m.in. Cockrum (ponownie), Paul Smith, John Romita Jr., Art Adams oraz Marc Silvestri.

Członkami "nowej" grupy byli: Cyclops, Wolverine, Storm, Nightcrawler, Collosus, Banshee oraz Thunderbird. Marvel Girl powróciła w nowej,potężniejszej formie i przyjęła pseudonim Phoenix, a jej odyseja stała się wizytówką współpracy Claremonta i Byrnea. W późniejszym czasie do grupy dołączyli Shadowcat i Rogue. Ich przeciwnikami głównie byli: Magneto, Arcade, The Hellfire Club, Doctor Doom, Brood, Morlocks i Mastermind.

[ Ciekawostka: komiks "The New Titans" wydawnictwa DC Comics został uznany jako próba pochwycenia sukcesu jaki odnieśli X-Men :) ]

PÓŹNIEJSZE X-TYTUŁY

Claremont tworzył przygody mutantów przez ponad dekadę, do czasu aż konflikty z wydawniczym rezimem. spowodowały jego odejście w 1991 roku. Dzięki popularności komiksu powstały nowe serie oparte na przygodach X-Men (m.in. "The New Mutants", "X-Factor", "Excalibur") a mutanci stali się niezwykle popularni w świecie komiksu. Obecnie Marvel kontynuuje wydawanie X-tytułów zatrudniając rzesze nowych i utalentowanych artystów, którzy są pełni pomysłów. Jednak z powodu popularności komiksu i jego statusu lidera na liście najlepiej sprzedających się, jest on poddawany ciągłej kontroli wydawców.

Mnóstwo nowych bohaterów i wrogów pojawiło się w latach dziewięćdziesiątych, m.in Gambit i Jubilee.

Do grona uznanych twórców zaliczają się: Walt Simonson, Jim Lee, Adam Kubert i Grant Morrison.

INNE MEDIA

Na podstawie komiksu X-Men powstały dwa seriale animowane: "X-Men" (FOX), oraz "X-Men: Evolution" (WB), a także wiele tytułów gier komputerowych i rpg.
W 2000 r. powstał również film "X-Men", który odniósł spory sukces. Równie popularny okazał się jego sequel, który pojawił się na ekranach kin w 2003 r., a premiera X-Men 3 jest przewidywana na rok 2006.


Pytania? Sugestie? Uwagi?
Jeśli coś Ci się nie podoba (lub podoba) na stronie www.x-men.prv.pl, albo chcesz coś zmienić lub dodać, wpisz to TUTAJ, lub wyślij e-mail.
Wszelka konstruktywna krytyka mile widziana.


Copyright 2002-2005 X-MEN WORLD
Wszelkie prawa do tekstów i grafik umieszczonych na www.x-men.prv.pl należą wyłącznie do ich autorów.
Kopiowanie jakichkolwiek elementów strony (w całości lub w częścich) zabronione.