Witaj w świecie X-Men!
Znajdziesz tutaj wszystko na temat Mutantów Marvela! A jeśli jesteś pierwszy raz w tym temacie, oto kilka podstawowych pytań i odpowiedzi:


Nightcrawler Kim jest Mutant?

Mutant jest to osoba, która posiada wrodzony, dodatkowy GenomX w swoim DNA. Dzięki temu zyskują oni "specjalne" moce. Nikt nie wie na pewno, co powoduje mutację, ani kto urodzi się Mutantem aż do "ujawnienia", kiedy to moce dadzą o sobie znać. Następuje to z reguły w okresie dojrzewania lub z powodu silnego stresu. 
UWAGA: Zdarzyło się kilka wyjątków, kiedy to mutacja była widoczna od urodzenia.
Na przykład, Nightcrawler urodził się z niebieskim futerkiem i ogonem. Więcej...


Senator Kelly Więc dlaczego ludzie się ich boją i nienawidzą?

Ponieważ są inni. Zwykli ludzie obawiają się, że z czasem Mutanci zajmą ich miejsce. Boją się tego, czego nie rozumieją. Zwykły rasizm. Najzacieklejszym, wysoko postawionym przeciwnikiem Mutantów był senator Kelly.


Logo Instytutu XavieraCzym jest Instytut Xaviera?

Instytut Xaviera jest to miejsce, w którym młodzi Mutanci trenują właściwe posługiwanie się swoimi mocami. Absolwenci Instytutu Xaviera, jak na przykład Cyclops, Jean Grey lub Storm, którzy stali się pełnoprawnymi członkami X-Men, uczą teraz młodych kadetów kontrolowania mocy i posługiwania się nią dla dobra ludzkości. Więcej...


Kim są X-Men?
X-Men
X-Men jest to grupa Mutantów pod opieką Profesora Charlesa Xaviera, którzy przysięgli bronić niewinnych ludzi przed innymi Mutantami, wykorzystującymi swoje moce do zbrodniczej działalności. Niektórzy członkowie X-Men związani są z grupą przez wiele lat podczas gdy inni opuścili szeregi X-Men, aby przyłączyć się do innych grup lub zaczęli działać na własną rękę. Ci którzy pozostali najdłużej to: Cyclops, Jean Grey, Beast, Storm i Wolverine. Więcej...


MagnetoKim są Brotherhood?

W przeciwieństwie do Xaviera, Erik Magnus (znany także jako Magneto) twierdzi, że nadchodzi wojna między ludźmi a Mutantami i że najwyższy czas zjednoczyć się przeciwko ludziom, zanim oni zniszczą Mutantów. Magneto zebrał swoją grupę walczącą dla jego przekonań, zwaną Brotherhood. W późniejszym czasie grupa ta, pod dowództwem Mystique, zaczęła pracować dla rządu USA, przyjmując nazwę Freedom Force.


Dlaczego Profesor X nie wpłynie na umysł Magneto i nie zmieni jego poglądów?
Profesor X
Ponieważ byłoby to niemoralne i niezgodne z przekonaniami Profesora, który uważa, że każdy ma prawo do wolnej woli, na którą można wpływać tylko poprzez perswazję. Xavier "wchodzi" do czyjegoś umysłu tylko za przyzwoleniem danej osoby lub w przypadkach zagrożenia życia. Dodatkowo Magneto posiada specjalny hełm, chroniący go przed zewnętrznymi wpływami mentalnymi.


Czym są Sentinels?

Są to androidy zaprojektowane w jednym celu: znaleźć i zlikwidować Mutantów. Każdy kolejny model jest coraz doskonalszy, coraz potężniejszy i coraz bardziej zabójczy.


Dlaczego Cyclops musi nosić specjalne "gogle"?
Cyclops
Scott Summers nie jest w stanie "wyłączyć" swoich optycznych promieni z własnej woli, dlatego zakłada specjalne rubinowo-kwarcowe "gogle", które zatrzymują promienie. "Gogle" mogą być ustawiane na różny poziom przepuszczalości od 90 stopni (całkowite zatrzymanie promieni), do zera stopni (całkowita przepuszczalność). Na co dzień Scott nosi rubinowe okulary słoneczne, które jednak nie dają wystarczającej kontroli, a także łatwo mogą spaść.


Wolverine Czym jest adamantium?

Adamantium jest to niesamowicie mocny, wręcz niezniszczalny metal, istniejący jedynie w świecie Marvel'a. Wolverine jest jednym z kilku zaledwie Mutantów posiadających ten organiczny stop zaimplantowany wewnątrz własnego ciała.


Co to jest Cerebro?

Jest to superkomputer znajdujący się w Instytucie Xaviera. Jest to zarazem sprzęt umożliwiający wyszukiwanie aktywności Mutantów na świecie. Aby najbardziej efektywnie wykorzystać moc Cerebro, użytkownik powinien posiadać zdolności mentalne. Może być używany również przez zwykłego użytkownika po odpowiednim przeszkoleniu.


Jean Grey Czym się różni telepatia od telekinezy?

Telepatia jest to zdolność czytania ludzkich myśli lub komunikowania się z kimś przy pomocy umysłu.
Telekineza jest to zdolność poruszania przedmiotów siłą woli.


Jakie dotychczas zostały wydane serie komiksowe o Mutantach?

Mutanci, mimo nienawiści jaką darzą ich ludzie, są bardzo lubianym tematem komiksów, w związku z czym wciąż powstają nowe tytuły. Oto aktualnie wydawane x-tytuły w USA:
Uncanny X-Men (od 1963), X-Men (od 1991), X-Men Unlimited (od 1993), Ultimate X-Men (od 2000), New X-Men (od 2001), X-treme X-Men (od 2001), Exiles (od 2001), Weapon X (od 2002), X-Statix (od 2002), Soldier X (od 2002), Agent X (od 2002), Ultimate Weapon X (od 2003), Wolverine (3 seria od 2003), New Mutants (2 seria od 2003), Mystique (od 2003), Emma Frost (od 2003), NYX (od 2003), Cable/Deadpool (od 2004), Astonishing X-Men (od 2004).
A oto serie z różnych powodów już nie wydawane:
Dazzler (1981-1986), New Mutants (1 seria 1983-1991), X-Factor (1986-1998), Classic X-Men (1987-1990), eXcalibur (1988-1998), Wolverine (2 seria 1988-2003), X-Force (1991-2002), Cable (1993-2002), Generation X (1994-2001), X-Men 2099 (1995-1995), X-Man (1995-2001), Deadpool (1996-2002), Maverick (1997-1998), Gambit (1998-2000), Mutant X (1998-2001), Bishop - The Last X-Man (1999-2001), X-Men: The Hidden Years (1999-2001).


Może Ty również? Ilu na świecie jest Mutantów?

Nie sposób powiedzieć. Każdy może nim być. Wygląd większości z nich niczym nie różni się od wyglądu przeciętnego człowieka.


Kiedy powstał pierwszy komiks o X-Men?
W roku 1963. Jego twórcami są Stan Lee i rysownik Jack Kirby.
Kiedy Marvel ponowił wydawanie X-Men w 1975 roku, była to już zapomniana przez wszystkich, mało znana grupa bohaterów, których przygody przestały być drukowane wiele lat temu. A w ciągu kilku kolejnych lat, stali się komercyjnym fenomenem i pozostali najlepiej sprzedającym się tytułem aż po dzień dzisiejszy.


Pytania? Sugestie? Uwagi?
Jeśli coś Ci się nie podoba (lub podoba) na stronie www.x-men.prv.pl, albo chcesz coś zmienić lub dodać, wpisz to TUTAJ, lub wyślij e-mail.
Wszelka konstruktywna krytyka mile widziana.


Copyright 2002-2005 X-MEN WORLD
Wszelkie prawa do tekstów i grafik umieszczonych na www.x-men.prv.pl należą wyłącznie do ich autorów.
Kopiowanie jakichkolwiek elementów strony (w całości lub w częścich) zabronione.